Zdeněček

(dětská mozková obrna)

První půl rok Zdeněčkova života byl vlastně bez problémů, i když se narodil s dětskou žloutenkou a šelestem na srdci. Zpočátku byl velmi čiperný chlapeček. Mamince se zdálo, že přibírá rychleji než by měl, ale doktorka ji ubezpečila, že je vše v naprostém pořádku. Když měl chlapeček v polovině roku za sebou tři vakcíny povinného očkování hexavakcínou, objevil se u něho poprvé třes v nožičce, do které mu vakcínu píchali. A pak se jeho vývoj začal zpomalovat. Rodiče nabyli dojmu, že všechno v pořádku určitě není, protože jejich syn neuměl to, co jejich starší dcera v jeho věku. Ale i tehdy doktorka rodiče ubezpečila, že se nic neděje. Zdeněček je prý pouze trošku opožděný, a do zprávy v očkovacím průkazu napsala, že je zdravý.

Nakonec rodiče vyměnili doktorku a svého syna nechali pořádně vyšetřit v pražské fakultní nemocnici. V té době už Zdeněček spíše jen ležel, nožičkama kopal mírně a vůbec neseděl. V Praze lékaři konstatovali velmi smutnou diagnózu – trvalé neurologické poškození mozku, které vyplývá z vývojové vrozené vady centrální nervové soustavy. To byl pro rodiče šok.

Zdeněček trpí středně těžkou mentální retardací a těžkou hipotonií, proto není schopen koordinovat pohyby, nemůže chodit, jenom leze po čtyřech a bohužel ani nemluví. Maminka s chlapečkem několikrát denně cvičí Vojtovu metodu, aby co nejvíce posílala jeho nožičky. Ve třech letech je na tom  Zdeněček mentálně  přibližně stejně jako roční dítě. Musí pravidelně rehabilitovat ve  specializovaném  denním  stacionáři pro tělesně postižené, kam s ním maminka jezdí.

Péče o malého Zdeněčka je pro rodiče  velkou  fyzickou, psychickou, ale  i finanční zátěží. Ale jeho úsměv jim dodává sílu v této nelehké situaci.

Malý Zdeněček nyní velmi potřebuje intenzivní individuální rehabilitace, které zdravotní pojišťovna nehradí. Ty představují finanční částku 100 000 Kč.

Pomoci Zdeněčkovi a dalším dětem s DMO můžete zasláním finančního příspěvku na účet číslo 83297339/0800 pod variabilním symbolem 1234. Život dětem o.p.s. děkuje dárcům, kteří se rozhodli svou pomocí usnadnit náročný úděl nejen malého Zdeněčka.

Míša

(vrozená vývojová vada)

Když se Míša před dvěma lety narodil, vypadal jaké téměř zdravé miminko. Lékaři mamince řekli, že její chlapeček má šelest na srdci. Proto mu v pražské motolské nemocnici v pouhých šestnácti dnech provedli operaci srdce. – koartaci aorty. Pro rodiče to bylo  nejtěžší a nejbolavější období, protože se báli o jeho život.

Po operaci se Míša postupně zotavil, začal lépe jíst a přibýval na váze. Rodiče věřili, že mají vyhráno, jenomže postupně se začalo ukazovat, že Míša má mnoho dalších vrozených vad, jejichž příčinou je deleční syndrom 1q43-q44, a to znamená, že mu chybí část prvního chromozomu. S tím souvisí postižení srdce, sluchu, pohybu, psychomotorická retardace a také silné epileptické záchvaty. Malý Míša se umí ve dvou letech pouze přetáčet, sedne si jenom s pomocí a místo chůze se plazi. Nemluví, na jedno ucho neslyší vůbec a na to druhé jenom z poloviny. Proto nosí naslouchadla.

Chlapeček je plně odkázaný na péči rodičů. Maminka se o něho stará nepřetržitě. Krmí ho,přebaluje a přenáší. A taky s ním pravidelně cvičí Vojtovu metodu, protože věří, že mu pomůže.

Rodina se o Míšu stará s velkou pečlivostí. Snaží se mu zajistit hipoterapii i canisterapii, kam ho rodiče pravidelně vozí, protože se mu tam velmi líbí. Míšovi prospívají také rehabilitační pobyty v lázních, které však zdravotní pojišťovny hradí jenom  částečně. V budoucnu ho čekají další operace očí a nožiček.

Přes všechny problémy je Míša veselý, usměvavý chlapeček, který dělá rodičům i svému staršímu bratrovi radost.

Míša potřebuje hodně motivačních pomůcek, speciální zdravotní kočárek a také pobyt v rehabilitačních zařízeních. Péše o něho si vyžaduje nemalé finanční výdaje, ale také hodně síly a energie rodičů.

Míša v současné době potřebuje motivační pomůcky, speciální zdravotní kočárek a také intenzivní individuální rehabilitaci. Péče o něho si vyžaduje hodně síly a energie rodičů, ale také nemalé finanční výdaje, které představují finanční částku 175 000 Kč.

Pomoci Míšovi a dalším dětem s vývojovými vadami můžete zasláním finančního příspěvku na účet číslo 83297339/0800, pod variabilním symbolem 1234. Život dětem o.p.s. děkuje dárcům, kteří se rozhodli svou pomocí usnadnit náročný úděl nejen malého Míši.

Elinka

(meningitida)

Nyní osmiletá Elinka „pospíchala“ na svět. Narodila se o měsíc dříve a ihned musela být převezena na neonatologické oddělení. Elinka totiž onemocněla ještě v maminčině bříšku meningitidou, ovšem na to lékaři nepřišli, protože budoucí maminka neměla žádné problémy, kromě toho, že se předčasně otvírala. Tato nemoc poškodila Elince mozek, a tak musela holčička prodělat postupně čtyři náročné operace hlavy. Elinčin život lékaři zachránili, nebyli však schopni ji ochránit před mnohými zdravotními problémy. Elinka trpí těžkou epilepsii, má poškozený zrak, takže v podstatě nevidí, nemluví, není schopna chodit, dokonce ani sama neleze. Umí pouze sedět, klečet a s pomocí dokáže i chvilinku stát. K tomu všemu trpí křečovitým napínáním svalů.

Elinka je zcela odkázána na pomoc druhé osoby. Maminka se o ní stará celodenně. Ovšem i přes závažný zdravotní stav je Elinka usměvavá a milá holčička.

Těžké postižení Elinky zásadně změnilo život celé rodině, která holčičku nesmírně miluje. Stará se, aby jí nic nechybělo, a aby se cítila co nejlépe. Rodiče s ní pravidelně rehabilitují, absolvují léčebné pobyty v lázních, jezdí na akupunkturu, hipoterapii, v létě napouštějí nafukovací bazén, protože Elinka miluje vodu. To vše holčičce pomáhá a největší odměnou pro všechny v rodině je Elinčin spokojený úsměv.

Elinka navštěvuje i speciální školu, kde je velmi spokojená a děti i paní učitelky ji mají rádi.

Tato intenzivní péče je finančně velmi nákladná, protože pojišťovna všechno nehradí. Elinka roste a potřebuje třeba cyklovozík, aby mohla s rodiči do přírody, která se jí opravdu líbí. V domě, kde bydlí, chybí bezbariérová koupelna, a v neposlední řadě by rodině pomohlo i speciálně upravené auto na převoz Elinky.

Pomoci můžete libovolnou částkou na číslo účtu 83 29 73 39/0800, s variabilním symbolem 1234, nebo zasláním sms ve tvaru DMS mezera ZIVOTDETEM na číslo 87777

(cena dárcovské SMS činí 30 Kč, příjemce vaší pomoci obdrží 28,50 Kč)

Tomášek

(dětská mozková obrna – DMO)

Když se měl Tomášek narodit, zvažovali lékaři císařský řez. Nakonec se ale rozhodli pro přirozený porod. Ten však byl velmi komplikovaný jak pro maminku, tak pro chlapečka. Chvíli byl bez kyslíku, dokonce došlo i ke krvácení do mozku. Život malého Tomáška byl ohrožený. Nakonec se maminka dozvěděla, že její syn prodělal pravostrannou hemiparézu, tedy částečné ochrnutí těla, což často způsobuje právě krvácení do mozku.

V nemocnici strávil chlapeček s maminkou celý měsíc a v průběhu prvního roku měli vlastně domovy dva – jeden nemocniční a druhý ten skutečný.

Problémy při porodu Tomáškovi způsobily mnohé zdravotní komplikace, které lékaři shrnuli pod diagnózu dětská mozková obrna. Trpí epileptickými záchvaty, má problémy s pohybem, dýcháním, na jedno ouško špatně slyší, má vadu očiček, různé alergie, atopický ekzém i časté průduškové nemoci.

O Tomáška se maminka stará celý den. Navštěvuje s ním rehabilitační centrum Hájek, kde je chlapeček velmi spokojený. Pravidelně s ním cvičí Bobathovou a Vojtovou metodou, aby ho motivovala k pohybu. Dýchání mu usnadňuje inhalátor, užívá řadu léků a pravidelně dojíždí ke specialistům do motolské nemocnice v Praze.

Tomášek se rád směje, je hravý a potěší ho třeba jenom jízda výtahem nebo jízda v kočárku. Maminka ho musí krmit, protože sám se nenají, ale trénují držení lžičky a mají radost i z každého, třeba i nepatrného pokroku.

Tomášek potřebuje mnoho kompenzačních a rehabilitačních pomůcek.

Pomoci můžete libovolnou částkou na číslo účtu 83 29 73 39/0800, s variabilním symbolem 1234, nebo zasláním sms ve tvaru DMS mezera ZIVOTDETEM na číslo 87777

(cena dárcovské SMS činí 30 Kč, příjemce vaší pomoci obdrží 28,50 Kč)

David

(nemoc motýlích křídel – EB)

David svůj boj s vážnou nemocí v prosinci 2016 prohrál. Je nám to moc líto a vyjadřujeme rodině upřímnou soustrast.

Davidovi je dneska dvacet tři let, ale vypadá jako osmiletý chlapec. Za jeho stav může vážné genetické onemocnění, kterému se říká nemoc motýlích křídel. To proto, že kůže takto nemocných je velmi jemná, připomíná křídla motýlů.

Už když se David narodil, objevila na něm jeho maminka první puchýřky. Pochopitelně ji to zneklidnilo, a tak s miminkem podstoupila řadu vyšetření. Nakonec se dozvěděla, že její syn trpí nemocí motýlích křídel, tedy správně epidermolysis bullosa, označována „EB“. Je to vrozené, velmi vzácné, dědičné onemocnění pojivové tkáně. Základním příznakem této nemoci je tvorba puchýřů po celém těle. Ty se mohou tvořit také na sliznici, v trávicím ústrojí nebo v dýchacím ústrojí. Přitom intelekt nemocného je zcela zachovaný, dokonce se často jedná o velmi inteligentní lidi.

U Davida se nemoc motýlích křídel plně rozvinula v pubertě. Už předtím přestal růst a začal mít pohybové problémy. Postupně se u něho puchýře rozšířily po celém těle a zasáhly ruce, nohy, krk a bohužel i sliznici. Maminka musí Davidovi ošetřovat poškozená místa na kůži, což trvá několik hodin denně. Speciálním materiálem kryje otevřené rány, aby nedocházelo k infekcím. Při této nemoci dochází často ke srůstům prstů a k omezení pohybu. To všechno postihlo i Davida.

Každé tři měsíce jezdí maminka se synem do nemocnice, protože vzhledem k těžké nemoci má málo krve, a tak mu ji musejí dodávat. Vždy ke konci tohoto období bývá David velmi unavený, až apatický.

David musí dodržovat správnou výživu. Protože má kvůli puchýřům v ústech i v trávicím traktu problém s polykáním, jí převážně mixovanou stravu s dostatkem živin, minerálů a vitamínů.

David velmi rád maluje, je to jeho velká láska i koníček. Rád luští křížovky a také miluje zvířata.

David denně spotřebuje značné množství ošetřujícího materiálu, který zdravotní pojišťovny nehradí v plné míře. David potřebuje peníze na nezbytné doplatky a také na nejrůznější vitamíny a potravinové doplňky.

Pomoci můžete libovolnou částkou na číslo účtu 83 29 73 39/0800, s variabilním symbolem 1234, nebo zasláním sms ve tvaru DMS mezera ZIVOTDETEM na číslo 87777

(cena dárcovské SMS činí 30 Kč, příjemce vaší pomoci obdrží 28,50 Kč)

Zoe

(spinální muskulární atrofie)

Zoinka svůj boj s vážnou nemocí začátkem roku 2016 prohrála. Je nám to moc líto a vyjadřujeme rodině upřímnou soustrast.

Malou Zoinku, které je osm měsíců, si šťastná maminka odnesla domů čtvrtý den po porodu jako krásné, zdravé a usměvavé miminko. Když byly holčičce dva měsíce, zdálo se mamince, že nezvedá hlavičku jako jiná miminka, neotáčí se a nekope příliš nožičkami. Proto zašla za dětskou doktorkou, které ji odeslala na neurologické vyšetření a odtud byla poslána na odborné pracoviště v Praze. Po měsíci se rodiče dozvěděli, že mají přijet do pražské nemocnice bez malé Zoinky. Tady jim lékaři sdělili, že jejich malá holčička má spinální muskulární atrofii I. stupně, která se také říká spinální svalová atrofie.

Jde o velmi vážné, v kojeneckém věku velmi rychle se rozvíjející onemocnění motoneuronů, které odpovídají za vědomé pohyby svalů. Diagnóza bývá stanovena většinou ještě před dosažením šestého měsíce, ale již brzy po narození je často patrná výrazná svalová ochablost i dýchací potíže dítěte.

Zoinka v osmi měsících ještě kope nožičkami, ale rodiče nevědí, jak dlouho to bude zvládat. Dozvěděli se pouze, že jejich malé holčičce bude postupně oslabovat svalstvo a dýchání bude pro ni stále náročnější. Bohužel neví, jak dlouho s nimi jejich Zoinka bude.

Lékaři jim doporučili, aby s malou Zoinkou cvičili Vojtovu metodu, která je pro děti bolestivá, ale pomáhá posilovat svalstvo. Dobře vědí, že musejí svou holčičku chránit před každou infekcí dýchacích cest, protože ji může ohrozit na životě.

Děti s touto nevyléčitelnou nemocí jsou intelektuálně naprosto v pořádku, ani smysly nemají postižené. Dochází u nich k postupnému ubývání svalstva, a tedy schopnosti se pohybovat. Postiženy bývají nejprve dolní končetiny. Nemocní mívají dále potíže s polykáním, později i s dýcháním. Jednou z vážných a častých komplikací je dechová nedostatečnost, která se může stát i příčinou smrti.

Malá Zoinka potřebuje drahý přístroj, kterému se říká kašlací asistent. Tento přístroj jí bude pomáhat vykašlávat hleny. Pročišťuje dýchací cesty tím, že v nich vytváří přetlak, a poté náhle podtlak. Tato změna tlaku vede k rychlému vydechnutí a simuluje přirozený kašel. Po odsátí se dýchací cesty udržují ve zdravém stavu, a přístroj tak brání onemocnění.

Pomoci můžete libovolnou částkou na číslo účtu 83 29 73 39/0800, s variabilním symbolem 1234, nebo zasláním sms ve tvaru DMS mezera ZIVOTDETEM na číslo 87777

(cena dárcovské SMS činí 30 Kč, příjemce vaší pomoci obdrží 28,50 Kč)

Adélka

(vrozená vývojová vada)

Vrozená vývojová vada (VVV) je termín, který se užívá k označení vývojových poruch, patrných již při narození. Mohou se však zjistit i postupně, většinou, když se dítě chová jinak než jeho vrstevníci.

Takový osud potkal i Adélku, které je nyní sedm let. Až do šestého měsíce vypadala jako úplně zdravá holčička. V šesti měsících jí zarostla předčasně fontanela a maminka začala zjišťovat, že nezvládá to, co ostatní děti jejího věku.

V Thomayerově nemocnici udělali Adélce magnetickou rezonanci, která potvrdila velmi smutnou a beznadějnou diagnózu. Maminka se dozvěděla, že její Adélka nebude nikdy jako normální děti, protože má vrozenou VVV mozku (klinicky semilobární holoprosencefalie), což znamená, že jí chybí část mozku. Prostě nikdy se nenaučí mluvit ani chodit.

Adélka je plně odkázána na pomoc druhé osoby. Maminka se o ní stará soustavně ve dne i v noci, pravidelně s ní dojíždí na rehabilitace do dětského stacionáře, kde se holčičce líbí.

Holčička může pouze ležet, sedět na klíně nebo v rehabilitační židličce. Z lahvičky saje mixovanou stravu, protože nemá plně vyvinutý polykací reflex, a pije zásluhou speciální hadičky, zavedené do bříška, které se říká PEG. Péče o Adélku je nesmírně náročná a mnohdy vyčerpávající.

I když Adélka nemluví a komunikuje pouze očima, je stále usměvavá. Maminka o ní říká, že je její sluníčko. Má ráda společnost, a líbí se jí i zvířátka.

Rodina se snaží získat finanční prostředky na speciálně upravené auto k přepravování Adélky.

Pomoci můžete libovolnou částkou na číslo účtu 83 29 73 39/0800, s variabilním symbolem 1234, nebo zasláním sms ve tvaru DMS mezera ZIVOTDETEM na číslo 87777

(cena dárcovské SMS činí 30 Kč, příjemce vaší pomoci obdrží 28,50 Kč)

Matýsek

(dětská leukémie)

Když se dneska tříletý Matěj, kterému doma říkají Matýsek, narodil, byl naprosto zdravé miminko. Ve třech měsících s ním maminka šla na povinné očkování hexavakcínou. Během týdne začal být chlapeček unavený, plačtivý a velmi bledý. A tak s ním maminka zajela k doktorovi. Rozbor krve ukázal, že Matýskovy hodnoty leukocytů jsou neslučitelné se životem. Byl to šok. Tehdy se poprvé rodiče Matýska dozvěděli, že jejich syn onemocněl dětskou leukémií. Rychlá záchranná služba ho převezla do Brna na kojeneckou onkologii.

Tato forma leukémie je vzácná, a velmi zákeřná. Ročně postihne maximálně dvě děti.

V Brně Matýskovi provedli výměnnou trasfúzi krve, která se povedla, a hodnoty leukocytů začaly postupně klesat. Rakovina však zasáhla také centrální nervovou soustavu. Dlouhých sedm měsíců strávil chlapeček na jednotce intenzivní péče, kde pravidelně dostával velmi agresivní chematerapii. Byl však velmi statečný a všichni si ho zamilovali pro jeho krásný úsměv. Nemocnice se vlastně stala jeho prvním domovem.

Matýsek čekal na transplantaci kostní dřeně, bez které by měl jen deseti procentní šanci na uzdravení. Až se konečně na rodinu usmálo štěstí v podobě vhodného dárce z Francie. A tak v motolské nemocnici v Praze lékaři provedli transplantaci z pupečníkové krve. Tady strávil chlapeček i s maminkou dva měsíce a celý rok musel dodržovat přísnou dietu i byl v naprosté izolaci. Rodina však byla šťastná. Všichni začali věřit, že se Matýsek uzdraví.

Dneska se Matýskův zdravotní stav pomalu stabilizuje. Zatím nemůže do školky a do většího kolektivu dětí, protože nesmí být ohrožena jeho imunita. Vyhráno však ještě nemá, protože až pět let po transplantaci kostní dřeně se může říct, že dopadla skutečně dobře.

Matýsek potřebuje speciální léky, vitamíny, nízkobakteriální stravu, má doporučené ozdravné pobyty v horách. Pojišťovna ale všechno nehradí.

Pomoci můžete libovolnou částkou na číslo účtu 83 29 73 39/0800, s variabilním symbolem 1234, nebo zasláním sms ve tvaru DMS mezera ZIVOTDETEM na číslo 87777

(cena dárcovské SMS činí 30 Kč, příjemce vaší pomoci obdrží 28,50 Kč)

Eliška

(dětský autismus)

Při porodu byla Eliška malou chvíli bez kyslíku, ale zdálo se, že z ní vyroste hezká, a hlavně zdravá holčička. Z počátku začala tvořit i první slůvka, jenže ve dvou letech mluvit přestala, nereagovala na maminčino zavolání, neusmála se, prostě chovala se jinak než její starší sestřička.

Proto s ní zašla maminka k lékaři a byla odeslána na vyšetření do Thomayerovy nemocnice v Praze, kde holčičce diagnostikovali dětský autismus. Ten je jednou z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje. Jedná se o vrozenou poruchu některých mozkových funkcí, její příčinu se však dosud nepodařilo odhalit. Důsledkem této poruchy dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá.

Eliška vůbec nemluví. Maminka s ní dochází na logopedii, kde holčičku učí „mluvit“. Jestli se to povede, dnes nikdo neví.

Kvůli své nemoci Eliška neustále běhá z místa na místo, vydává nesrozumitelné zvuky a přitom třepe ručičkama. Když má jíst, tak si sice ke stolu sedne, ale po prvním soustě vyskočí, odběhne a pak se zase vrátí pro další sousto. Skáče z postele na stůl, na židli a je sama sobě velmi nebezpečná. Musí být neustále pod dohledem, protože by si mohla ublížit, a venku by klidně z hřiště odešla s úplně cizím člověkem.

Chvíli sedět vydrží jenom u malování. Ovšem pokud maminka přeruší její činnost, dostává hysterické záchvaty vzteku i pláče. Nejedná se o neposlušnost, ale o nemoc.

Eliška navštěvuje druhým rokem speciální mateřskou školku, kde se o ni stará asistentka. Pomáhá jí úplně se vším – oblékáním, hygienou, jídlem a na procházce jí drží za ruku, aby někam neutekla.

Péče o Elišku je náročná jak fyzicky, tak psychicky, a to nejen pro maminku, ale i pro její dva sourozence, kteří od své sestřičky přebírají některé způsoby chování, taky pobíhají po bytě, poskakují, a když se jim něco nelíbí, chtějí si to vynutit pláčem.

Pomoci můžete libovolnou částkou na číslo účtu 83 29 73 39/0800, s variabilním symbolem 1234, nebo zasláním sms ve tvaru DMS mezera ZIVOTDETEM na číslo 87777

(cena dárcovské SMS činí 30 Kč, příjemce vaší pomoci obdrží 28,50 Kč)

Šimonek

(cystická fibróza)

Šestiletý Šimon je veselý a hravý chlapec. Na první pohled není vůbec vidět, že je vážně nemocný. Trpí cystickou fibrózou, které se říká „nemoc slaných dětí“. Projevuje se nadměrným hromaděním hlenů do plic i zažívacího traktu a postupně do dalších orgánů. Jedná se o vzácné onemocnění, vyskytující se u jednoho ze 2 500 narozených dětí.

Malý Šimon musí několikrát denně inhalovat a provádět dechovou rehabilitaci, která přispívá k očištění dýchacích cest a snižuje riziko infekce. Pro inhalaci chlapeček používá přenosný dýchací inhalátor, který mu dovoluje pobyt mimo domov, výlety do přírody a třeba i dovolenou. Kromě toho maminka se synem jezdí každý měsíc s velkými obavami na kontroly do nemocnice.

Rodina se o Šimona stará s velkou láskou. Nakupuje hodně vitamínů, aby se podařilo zlepšit jeho imunitu. Jakákoliv infekce totiž chlapce oslabuje a hrozí mu další pobyt v nemocnici.

Cystická fibróza není nakažlivá, nemocný se s ní narodí a příznaky této nemoci se objeví velmi brzy. Projevuje se opakovanými infekcemi dýchacích cest, které postupně způsobují poškození plic. Navíc špatně funguje slinivka, která vylučuje trávicí enzymy, a tak nemocní špatně tráví potravu. Současná medicína bohužel na tuto nemoc nezná lék, a těm, kteří cystickou fibrózou trpí, hrozí předčasné úmrtí.

Pro děti takto postižené jsou velmi prospěšné častější pobyty u moře nebo na horách.

Popřejme malému Šimonovi, aby i přes toto onemocnění žil co nejdelší plnohodnotný život v láskyplné rodině.

Pomoci můžete libovolnou částkou na číslo účtu 83 29 73 39/0800, s variabilním symbolem 1234, nebo zasláním sms ve tvaru DMS mezera ZIVOTDETEM na číslo 87777

(cena dárcovské SMS činí 30 Kč, příjemce vaší pomoci obdrží 28,50 Kč)

Terezka

(dětská mozková obrna – DMO)

Výsledek sbírky na přepážkách České pošty je 2 550 000 Kč

Video medailónek o Terezce

Terezce jsou čtyři roky. Její příchod na svět nebyl jednoduchý. Narodila se v 39. týdnu těhotenství po vyvolaném porodu, a to akutním císařským řezem. Byla umístěna na novorozenecké oddělení, kde bohužel po pár hodinách začala dechově kolabovat. Proto musela být převezena na JIP a napojena na program CPAP, který vhání kyslík do plic. Při porodu došlo k poškození pravé ručičky, a proto musí ručičku stále rozcvičovat. Při magnetické rezonanci holčičce zjistili mnohočetné cysty na mozku. V deseti měsících byla poprvé vyřčena diagnóza Dětská mozková obrna (DMO) – spastická dipareza (postižení dolních končetin).

Terezka za svůj krátký život už vyzkoušela mnoho terapií. Je to usměvavá, chytrá a vnímavá holčička, která si už ve svých čtyřech letech uvědomuje, že má nemocné nožičky. Hopká jenom po kolínkách, nestojí a nechodí. Pro svůj samostatný pohyb Terezka potřebuje mechanický vozík, který bude schopna sama ovládat.

Pomoci Terezce a dalším dětem s DMO můžete zasláním finančního příspěvku na účet číslo 83297339/0800 pod variabilním symbolem 1234. Život dětem o.p.s. děkuje dárcům, kteří se rozhodli svou pomocí usnadnit náročný úděl nejen malé Terezky.

sdílejte na Facebooku sdílejte na Twitteru pošlete e-mailem sdílejte