Patronem, nositelem a tváří projektu je velmi oblíbený, úspěšný a uznávaný režisér, významný a vážený člověk, kterého mají lidé rádi, pan Zdeněk Troška.
Nesmírně nás těší, že pan Troška projektu a celé myšlence, jak nemocným dětem jednoduše a po troškách pomoci, propůjčil své jméno a svou tvář. Jeho důvěra a otevřené srdce k pomoci druhým nám udělaly velkou radost. My věříme a v hloubi duše doufáme, že projekt osloví velké množství společností, které provozují kamenné, internetové obchody, ale také společnosti, nabízející lidem nejrůznější služby.
Životopis (biografie)
Zdeněk Troška se narodil 18. května 1953 ve znamení Býka ve Strakonicích. Celé dětství a v podstatě celý svůj život žije v jihočeských Hošticích u Volyně, které také proslavil právě svými komediemi Slunce, seno …..). Středoškolská studia absolvoval na Lycée Carnot ve francouzském Dijonu a poté vystudoval filmovou a televizní režii na pražské FAMU, kterou ukončil v roce 1978.
Natočil řadu filmů, převážně komedií a pohádek. Mezi jeho díla patří také historické snímky – Poklad hraběte Chamaré nebo „česká Angelika“ – Andělská tvář.
Na českých i slovenských divadelních scénách se věnuje i režii oper. Kupříkladu v pražském Národním divadle mj. inscenoval Dona Carlose, Carmen či Rusalku. Pro Otáčivé hlediště v Českém Krumlově zrežíroval operu Čarostřelec… Režisér Zdeněk Troška napsal také kuchařku Nebe v hubě, která se stala nesmírně populární a se svými veselými historkami z natáčení i ze života jezdí po Čechách i Moravě.
Je svobodný, bezdětný, ale jak sám často říká – šťastný a spokojený. Mezi jeho životní přítelkyně patřila herečka Helena Růžičková, která jej velmi ovlivnila. I on proto razí její životní motto:
“Nikdy nezapomeňte na úsměv! Je to světlo,
které při pohledu do očí prozradí, že je srdce doma.“
Zdeněk Troška už od dětství rád poslouchal pohádkové příběhy a spolu s mladším bratrem Pavlem (1956) inscenovali vesnické amatérské divadlo. K jeho prvotinám patří – VÁŠEŇ a ODEJÍT ZA SVÍTÁNÍ. O rok později už jako samostatný režisér natáčí povídkový film JAK RODÍ CHLAP, nicméně až v r. 1983 boduje snímkem ze školního prostředí BOTA JMÉNEM MELICHAR.
A pak už natáčí jeden trhák za druhým, na mnohých se podílí i jako scénárista. Nejpopulárnější se bezesporu stala jeho trilogie SLUNCE, SENO…,kde obsadil do menších, ale i větších rolí spoustu hoštických obyvatel (včetně své rodiny). K natáčení těchto divácky velmi úspěšných a často reprízovaných komedií se váže mnoho humorných historek a po 20 letech od uvedení 1. dílu byl natočen i medailon SLUNCE, SENO, HELENA, kterým Z. Troška vzdal hold všem účinkujícím. Bohužel to bylo jedno z posledních vystoupení herečky Heleny Růžičkové, jeho velké přítelkyně, která zanedlouho podlehla zhoubné rakovině.
Dnes je z Hoštic jakýsi přírodní skanzen, pořádají se tam zájezdy a režisér Troška s lidmi beseduje i pořádá neoficiální autogramiády. Z jeho režijní činnosti se vymyká historický film POKLAD HRABĚTE CHAMARÉ (1984). Hoštický rodák se hodně věnoval i pohádkové tvorbě – O PRINCEZNĚ JASNĚNCE A LÉTAJÍCÍM ŠEVCI (1987), PRINCEZNA ZE MLEJNA 1 a 2 (1994 a 2000), Z PEKLA ŠTĚSTÍ (1999 a 2001), NEJKRÁSNĚJŠÍ HÁDANKA (2008).
V letech 2003, 2004 a 2005 natočil další humornou trilogii KAMEŇÁK a rodinnou komedii DOKTOR OD JEZERA HROCHŮ, která se natáčela v Čechách a částečně i v Africe. Jinak se velmi rád vrací do milovaných Hoštic, kde žijí jeho rodiče i bratr.
V současné době má za sebou natočení velmi úspěšné letní komedie Babovřesky ze života současné vesnice, pojmenované Babovřesky, která s nadhledem a komediální nadsázkou, tak trochu v duchu Slunce, seno, sleduje kupící se nedorozumění a souhry náhod, které pořádně zamotají hlavu jejím obyvatelům. V příběhu nechybí láska, žárlivost, závist, intriky a zejména vtipné okamžiky, v nichž se někteří i najdou. Slovy režiséra: „Je to prostě film tak ‚trošku‘ ze života.“