Zprávy 2015

8.2.2015

Dětská mozková obrna

Dětská mozková obrna (DMO) je zastřešující pojem pro označení skupiny chronických onemocnění charakterizovaných poruchou centrální kontroly hybnosti a vadného držení trupu a končetin, která je způsobena poruchou vývoje nebo poškozením mozku. Objevuje se v několika prvních letech života.

Příznaky DMO zahrnují široké spektrum postižení, které se mnohdy navíc kombinují s dalšími zdravotními problémy a poruchami mentálních funkcí. Bezmála polovina všech dětí s DMO má epileptické záchvaty, které bývají spojeny s poruchou vědomí, křečemi celého těla aj. Děti se středně těžkými a těžkými formami DMO často zaostávají v tělesném růstu a vývoji při srovnání s jejich vrstevníky, trpí poruchami zraku a sluchu. Velké procento dětí šilhá, má problémy s prostorovým viděním potřebným například pro odhad vzdálenosti, někdy ztrácí zrak trvale. Někdy je porušeno vnímání doteku nebo bolesti.

Spastická forma DMO postihuje asi 70-80% nemocných, jejich svaly jsou v postižených partiích ztuhlé a trvale stažené. Pokud takto nemocný vůbec chodí, je jeho chůze nemotorná a velmi obtížná.

Athetoidní forma DMO postihuje asi 10-20% nemocných, je charakterizovaná mimovolními pomalými kroutivými pohyby, které postihují obvykle ruce, nohy, případně celé horní nebo dolní končetiny. V některých případech je postiženo svalstvo tváře a jazyka, děti proto mohou mít problémy s mluvením.

DMO není nakažlivá ani dědičná. Může být vrozená – přítomná již v okamžiku narození vlivem infekce během těhotenství, Rh inkompatibility, cévní mozkové příhody aj. nebo získaná následkem poškození mozku v několika prvních měsících až letech života. Příčinou poškození mozku může být mozková infekce, mozkové poranění při porodu, následek pádu, dopravní nehody nebo týrání dítěte.